Exkluziv; rozhovor s Radkem Štolem - ze hřiště na jeviště

16.08.2016

Jak se z fotbalového trávníku dostat na jeviště plné světel a nejen o tom s moderátorem Radkem Štolem.

Curriculum vitae

Radek Štol se narodil v Teplicích, většinu života strávil v Dobkovicích u Děčína. Vystudoval zde střední zdravotní školu, v roce 2014 promoval v Ústí nad Labem na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně. V současné době pracuje v Masarykově nemocnici na rehabilitačním oddělení. Od 7 let hrával hokej a fotbal, přičemž u fotbalu nakonec zůstal. Mimo fotbalové dráhy se nyní vydává druhým rokem, na jevištní parket.

1. Jak se dostane fotbalista k moderování Talk Show?

Buďto je dobrý herec a tak může hrát na jevišti a nebo, si produkce nemůže dovolit lepšího moderátora.

2. To je arogantní odpověď, nemyslíte?

Je to bráno s lehkou nadsázkou, ale možná, že mluvím i pravdu...

3. Jste teda herec?

Maminka mi říká, že jsem se minul povoláním. Že jsem měl být právě hercem.

4. A tatínek?

Ať nedělám nikdy nic rukama (smích)

5. A vlastně děláte obojí?

To je pravda.

6. S vlastním bratrem Michalem hrajete v jednom týmu a na jednom place. Táta Vás vede jako trenér. Jaký to je?

Už sem na to zvyklí z elévů a mladších žáků. Do 15 let jsem pod tátou trénoval, pak jsem dorosty odehrál v jiných klubech. V 19 letech jsem se do Dobkovic zase vrátil opět pod něj. S Michalem hrajeme prakticky vedle sebe. Často jeden nahrává na gól tomu druhému a obráceně. Na ´´řev´´ od táty jsme oba zvyklí. Mnohdy je to těžší, než kdyby Vás trénoval nějaký jiný trenér. Společně vyhráváme, ale taky prohráváme. Rodinné sešlosti se neobejdou bez debat o fotbalu. Nejhezčí moment byl, když jsme nastoupili všichni tři v krajské soutěži do mistrovského utkání a pomohli tak ke třem bodům.

7. Jak vidíte novou fotbalovou sezónu?

Lehce optimisticky. Hráli jsme rok krajskou soutěž a získali nějaké zkušenosti. S novýma posilama věřím, že se budeme pohybovat ve vyšších patrech. Nutný říct, že soutěž nebude žádná procházka. Nic bych rozhodně nepodcenil.

8. Proč myslíte?

Každý se na nás bude chtít vytáhnout. Nehledě, že i ostatní týmy budou mít svojí sílu a styl, který nám nemusí vůbec sedět. Takže se musíme dobře připravit.

9. V červnu se slavila kulatá oslava. Neuniklo mi, se podívat na film 70 let. Opět v něm figurujete...

Jo, k této velké příležitosti jsme vlastně natočili krátkometrážní snímek. S Matějem Tomáškem toho máme na kontě už mnohem víc. Tohle byl asi největší, možná nejtěžší projekt.

10. Psal jste scénář, režíroval...

Říkám, jsme amatéři. Pracovali jsme na tom všichni tak nějak společně. Každý něčím přispěl. Jsem rád, že některým klukům z týmu se natáčení líbilo. Pro nás to bylo náročné, natáčelo se 3 dny. Asi jako u Talk Show, už tak nějak víme, do čeho se pouštíme a co od toho očekávat.

11. Teď k Vaší Talk Show. Asi často slýcháváte, že je hodně podobná stylu alá Kraus? Živá kapela, červený gauč...

Je to záměr! Já už sem na tohle odpovídal několikrát a rád to připomenu znovu... Formáty Talk Show jsou opravdu z 90% stejný. Liší se opravdu maličkostmi. My vystupujeme v kulturním domě na vesnici. A při představě, že divák přijde do sálu a uvidí na jevišti dvě plastové židle, se kterými jezdila moje babička s dědou na jih Čech k rybníku, je prostě směšný a ostudný. Jsme amatéři, o tom žádná. Ale ten vizuál co máme, vypadá víc profi a působí lepším vizuálním dojmem tak, jak je nyní.

12. Je Radek Štol Jan Kraus?

Není! Nemám takový velký nos (smích).

13. Minulý rok jste občas takovým dojmem působil. Některé otázky byly podobné Krausovi...

A to je pravda. Jinak to ani udělat nejde. Když k Vám přijede sportovec, tak se ho ptáte plus mínus na stejné okruhy otázek, jako se ptají moderátoři v televizi. Můžete se pochopitelně zeptat v tom vstupu i na úplně jiné věci, ale u těch se moc dlouho nezdržíte. Takže stejně zůstáváte u těch stejných otázek.

14. Připravujete si teda otázky?

Spíš okruhy. Je to improvizovaná Show a nejde si připravit otázky dopředu. Během dialogu se může stát cokoliv. Pochopitelně jsem na hosty připravený a vím o nich spoustu informací.

15. Kdo vybírá hosty? Máte jako moderátor nějaké slovo?

(smích) Určitě mám. S Matějem máme nějakou společnou představu a té se držíme. Voláme si často i několik desítek minut denně, často se scházíme a rozebíráme různé varianty.

16. Jakého hosta, by jste nechtěli pozvat?

Třeba politika opravdu na jevišti hostit nechci. Jednak proto, že politika mě nebaví a není to moc zajímavé ani vtipné téma

17. Říkal jste, že dost času trávíte s kolegou Tomáškem na přípravách...Zaujalo mě, jak dlouho připravujete jednu Show?

Tu první prakticky 10 měsíců. Ta byla nejtěžší. Protože jsme všechno museli vymýšlet, vyrábět, psát scénáře, kapela se nám dávala dohromady, bylo několik zkoušek a dokonce jsme s Matějem jeli do Prahy na natáčení Show Jana Krause. Tam jsme se zaměřovali spíš na detaily za oponou, na koprodukci, osvětlení atd. Tahle druhá Show už není tolik náročná jako ta první, ale přesto nad tím strávíme spoustu času. Minimálně 5-6 měsíců.

18. To všechno děláte jen ve dvou lidech?

No tu koprodukci vlastně jo. Minulý rok jsme Show dělali ve spolupráci s obcí. Letos ji děláme zcela soukromě. Každý má nějaké úkoly, které musí plnit. Většinu té mravenčí práce dělá právě Matěj, od zajišťování hostů, lístků nebo plakátů. Kapela se připravuje sólo. Asi 14 dní před Show máme my dva nejvíc práce. Stavíme jeviště, hlediště, zákulisí, zvučíme, osvětlujeme atd. Je toho opravdu spousta. Pak na generálce už se sejdeme takřka všichni kromě zvukaře. V den D na celém projektu pracuje více jak 10 lidí.

19. Nabízí se klasická otázka, kolik Talk Show plánujete?

Nevim.

20. Víc k tomu neřeknete?

Já opravdu nevim. Je to druh formátu, který je pokaždé originální a zajímavý, je to vlastně improvizace. A jestli to lidi bude bavit roky, nebo rok je otázkou. Neříkám, že nepřemýšlíme do budoucna. Máme nějaké plány a víme kam celou Show směřovat. Kam až se dostanem, fakt netuším. Jsme pevně nohama na zemi.

21. Co Vás baví víc? Fotbal, nebo jeviště?

Fotbal jednoznačně. Dělám ho už od malička. Talk Show mě baví, je to něco jiného, něco co neděláte každý den. Je to taková tajná láska...

22. Máte teda nějakou tajnou lásku?

Určitě, každý ji má.

23. Máte nějaký sen v obou branží? A jestli ano, tak jaký?

Ve fotbale jsem skromný. Chtěl bych si zahrát jeden zápas ve svém rodném městě - na Stínadlech. Ohledně jeviště jsem asi troufalý, ale chtěl bych naší Show dostat na větší parket. Možná na ten divadelní...